Projekty
DIGITALIZUJEME ŠKOLU REALIZACE INVESTICE NÁRODNÍHO PLÁNU OBNOVY - KOMPONENTA 3.1
V rámci Investice č. 2: Vybavení škol digitálními technologiemi z komponenty 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace z Národního plánu obnovy vynaložila škola finanční prostředky:
- k dosažení cíle č. 173 zakoupením IT zařízení do školního fondu mobilních digitálních zařízení pro znevýhodněné žáky (prevence digitální propasti);
- k dosažení cíle č. 174 zakoupením digitálních technologií a vybavení na podporu digitální gramotnosti a zavedením nových vzdělávacích programů v oblasti IT.
DIGITALIZUJEME ŠKOLU REALIZACE INVESTICE NÁRODNÍHO PLÁNU OBNOVY – KOMPONENTA 3.1
V rámci Investice č. 2: Vybavení škol digitálními technologiemi z komponenty 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace z Národního plánu obnovy vynaložila škola finanční prostředky:
- k dosažení cíle č. 172 zakoupením digitálních technologií a vybavení za účelem dálkového studia.
OP JAK - Cesta za vzděláváním
Naše škola realizuje projekt Cesta za vzděláváním, reg.č. CZ.02.02.XX/00/22_002/0001822 podpořený z výzvy MŠMT č. 02_22_002 Šablony pro MŠ a ZŠ I Operačního Programu Jan Amos Komenský (dále jen „OP JAK“).
Projekt je zaměřen na personální podporu – školní asistent MŠ, osobnostně sociální a profesní rozvoj pedagogů – vzdělávání pedagogů.
Tento projekt je spolufinancován EU
Kvalitní vzdělávání II. - Šablony III.
Naše škola realizuje projekt Kvalitní vzdělávání II. , reg.č. CZ.02.3.X/0.0/0.0/20_080/0020454 podpořený z výzvy MŠMT Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování – Šablony pro MŠ a ZŠ III.
MŠ
Projekt je zaměřen na personální podporu – školní asistent, extrakurikulární a rozvojové aktivity – projektový den ve výuce.
ZŠ
Projekt je zaměřen na personální podporu – školní asistent, extrakurikulární a rozvojové aktivity – projektový den ve výuce, doučování žáků ZŠ ohrožených školním neúspěchem
Hlavním cílem projektu je sociální integrace dětí a žáků včetně začleňování romských dětí do vzdělávání a zvýšení kvality vzdělávání a odborné přípravy včetně posílení jejich relevance pro trh práce.
Tento projekt je spolufinancován EU.
Kvalitní vzdělávání - Výzva 63 OP VVV - Šablony II.
V době od 1. 9. 2019 do 31. 8. 2021 naše škola realizuje projekt Kvalitní vzdělávání v rámci Výzvy 63 OP VVV - Šablony II, který je zaměřen na personální podporu, osobnostně profesní rozvoj pedagogů, společné vzdělávání dětí/žáků/účastníků, podporu extrakurikulárních/rozvojových aktivit/aktivit rozvíjejících ICT, spolupráci s rodiči dětí, spolupráci s veřejností.
Zaměření projektu -
mateřská škola:
- Vzdělávání pedagogických pracovníků MŠ
- Projektový den ve škole
- Projektový den mimo školu
- Komunitně osvětová setkání
základní škola:
- Školní asistent - personální podpora
- Vzdělávání pedagogických pracovníků ZŠ
- Klub pro žáky ZŠ - Čtenářský klub, Doučování pro žáky ohrožené školním neúspěchem)
- Projektový den ve škole
- Projektový den mimo školu
- spolupráci s rodiči žáků ZŠ.
školní družina:
- Vzdělávání pedagogických pracovníků ŠD
- Klub zábavné logiky a deskových her pro žúčastníky ŠD
- Projektový den v ŠD
Hlavními cíli projektu jsou zvýšení kvality předškolního vzdělávání včetně usnadnění přechodu dětí na ZŠ a zlepšení kvality vzdělávání a výsledků žáků v klíčových kompetencích. Tento projekt je spolufinancován EU a podpořený z výzvy MŠMT Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování — Šablony pro MŠ a ZŠ II.
Otevřené vzdělávání - Výzva 22 OP VVV - Šablony I
Naše škola realizovalaod 1. 9. 2016 do 31. 8. 2018 projekt Otevřené vzdělávání CZ.02.3.68/0.0/16_022/0001133 podpořený z výzvy MŠMT Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování – Šablony pro MŠ a ZŠ I.
Zaměření projektu:
personální podpora (chůva), osobnostně sociální a profesní rozvoj pedagogů MŠ a ZŠ, extrakurikulární rozvojové aktivity ZŠ (Čtenářský klub, Klub zábavné logiky a deskových her pro žáky ZŠ, Doučování), spolupráce s rodiči žáků ZŠ.
Hlavní cíle projektu:
zvýšení kvality předškolního vzdělávání včetně usnadnění přechodu dětí na ZŠ a zlepšení kvality vzdělávání a výsledků žáků v klíčových kompetencích
Tento projekt je spolufinancován EU.
Projekt OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost — Výzva č. 56
/userfiles/Výzva_č.-56-plakát.docx
Dne 7. července 2015 byla schválena žádost o účast v projektu OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost - Výzva č. 56 - Zvyšování kvality vzdělávání v Radějově, reg. č: CZ.1.07/1.1.00/56.1128.
Škola naplňovala tyto klíčové aktivity:
1. Čtenářské dílny jako prostředek ke zkvalitnění čtenářství a čtenářské gramotnosti - zavedení Čtenářské dílny do vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura jako jednoho z prostředků ke zvýšení zájmu o čtenářství a zlepšení čtenářské gramotnosti, zvýšení odborných kompetencí pedagogů pro realizaci Čtenářských dílen ve výuce.
2. Zahraniční jazykový kurz pro učitele — krátkodobý intenzivní kurz v zahraničí v trvání minimálně 10 pracovních dnů pro dva učitele ZŠ.
3. Zahraniční jazykově—vzdělávací pobyt pro žáky — krátkodobý jazykově—vzdělávací pobyt v zahraničí pro žáky v délce trvání minimálně 5 kalendářních dní. Žáci absolvovali jazykovou výuku v rozsahu 9 vyučovacích hodin a seznámili se s významnými reáliemi příslušného místa.
Projekt byl realizován do 31. 12. 2015.
EU peníze školám - Tvořivá škola – Cesta k poznávání
Naše základní škola se zúčastnila v letech 2010 – 2013 projektu EU peníze školám. V rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost bylo zavedení oblasti podpory 1.4 s názvem Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních školách. Cílem bylo podpořit rozvoj oblastí, které se dlouhodobě ukazují jako problematické. Základní škola se zapojila do následujících klíčových aktivit:
• Individualizace výuky pro zvýšení efektivity rozvoje čtenářské a informační gramotnosti
• Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti
• Individualizace cizích jazyků
• Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji výuky cizích jazyků
• Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT
• Vzdělávání pedagogických pracovníků pro oblast digitálních technologií
• Metodický kurz pro učitele cizích jazyků
• Vzdělávání pedagogických pracovníků ve formách a metodách výuky směřujících k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti žáků základních škol a k individualizaci v této oblasti
Ke zlepšení výuky v těchto oblastech přispělo metodické vzdělávání pedagogických pracovníků, tvorba a následné používání nových metodických pomůcek a učebních materiálů, vybavení tříd moderní počítačovou technikou a interaktivními tabulemi. Zvýšení účinnosti práce s žáky probíhalo individualizací výuky prostřednictvím dělení hodin. Na jmenované aktivity byla v rámci projektu vyčleněna celková částka 4,5 mld. Kč, kterou mohly využít všechny základní školy v ČR, mimo území hlavního města Prahy. Naše škola získala částku 405 609 Kč.
Kontaktní osoba pro zájemce materiálů: Mgr. Petra Jamná, tel. 725 035 723
Rodiče vítáni – Škola otevřená rodičům, rodiče otevření škole
Již od roku 2012 je naše škola součástí projektu Rodiče vítáni. Díky projektu si stále více uvědomujeme důležitost vzájemné komunikace. Rodiče oceňují, když se k nim chová škola vstřícně a partnersky. Naši učitelé si přejí, aby rodiče žáků s nimi táhli za jeden provaz a byli otevření vzájemné komunikaci. Věříme, že spolupráce a partnerská komunikace školy a rodičů se vyplácí, a to nejen oběma stranám, ale zejména žákům.
Školní mléko
Důvody proč vstoupit do projektu Školní mléko byly jasné: upozorňování lékařů na katastrofální nedostatek vápníku ve výživě dětí a mládeže, který v pozdějším věku působí vážné zdravotní problémy, zejména s osteoporózou. Díky dotacím EU a podpoře výrobců mají žáci základní školy i děti mateřské školy nárok na dotované mléčné výrobky každý vyučovací den za příznivou cenu.
Ovoce do škol
V návaznosti na projekt Školní mléko jsme vstoupili do projektu Ovoce do škol. Nárok na dotované ovoce a zeleninu mají zcela zdarma všichni žáci 1. – 5. ročníku. Cílem projektu je zvýšit oblibu produktů ovoce a zeleniny, přispět k trvalému zvýšení jejich spotřeby, vytvořit stravovací návyk ve výživě dětí, zlepšení zdravotního stavu dětí, bojovat proti epidemii dětské obezity a zvrátit klesající spotřebu ovoce a zeleniny.
Portál Proškoly.cz
Škola je aktivní na portálu Proškoly.cz, který nabízí ucelenou řadu testů rozumových schopností (logika, paměť, prostorová představivost, vnímání, koncentrace) a sociometrické dotazníky pro měření třídního a školního klimatu. Kromě určení hodnoty inteligence v jednotlivých oblastech umožňují tyto testy její rozvoj. Portál je dobrým pomocníkem pro žáky, učitele i rodiče.
Den Země
Každoročně připravujeme projekt k oslavám Dne Země. Letos navštívíme farmu ve Tvarožné Lhotě. Tématem budou hospodářská zvířata pod názvem Od jehňátka po klubíčko.
Dopravní výchova
O tom, že děti potřebují být neustále seznamovány se silničními pravidly, poučovány o bezpečném chování v současném hustém automobilovém provozu, snad není pochyb. Dnes a denně se setkáváme s příklady zbytečných nehod. Naše škola spolupracuje s DDM Veselí nad Moravou, kam dvakrát za rok dojíždíme za teoretickou i praktickou výukou dopravní výchovy.
Putování Radějovem
Každé tři roky se věnujeme projektovému dni Putování Radějovem. Cílem je upevnit vztah dětí k obci a prohloubit větší povědomí o historii Radějova, významných osobnostech či stavbách i současném životě v obci.
Ekoškola
Program Ekoškola, kterého jsme součástí, je mezinárodní vzdělávací program, jehož hlavním cílem je, aby žáci snižovali ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšili prostředí ve škole i jejím okolí.
Recyklohraní
Recyklohraní je školní recyklační program pod záštitou MŠMT České republiky. Jeho cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění i recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií nebo použitých drobných elektrozařízení.
V rámci projektu Recyklohraní je naše škola vybavena sběrnými nádobami na použité baterie a drobné elektrozařízení. Sběrné nádoby poskytnuté společnostmi ASEKOL a ECOBAT budou umístěny v budově školy.
Každý žák smí do školy nosit nepotřebné drobné elektrospotřebiče (například starý mobil, kalkulačku, telefon, elektrohračku, drobné počítačové vybavení, discman nebo MP3 přehrávač) a baterie a akumulátory.
Cílem projektu je zvýšit povědomí o třídění odpadů u mladé generace a také zajistit recyklaci drobných vysloužilých elektrozařízení a baterií v co nejvyšší míře.
Vzdělávací středisko CHKO Bílé Karpaty
Spolupráce se vzdělávacím střediskem CHKO Bílé Karpaty nabízí programy, doplňující standardní výuku. Vedou k uvědomění si základních ekologických problémů a k rozšíření znalostí. Obsahují herní, výtvarné a diskusní aktivity, používají netradiční formy výuky.
Vlastivědný projekt Praha
Jedním z témat učiva vlastivědy ve čtvrtém ročníku je poznávání České republiky. Žáci se zúčastňují vlastivědného projektu – Praha. Na konci školního roku navštěvují naše hlavní město a jeho významné památky.
Aktuality
-
První zprávy z cesty kolem světa
Tak se opět hlásíme z naší dobrodružné cesty kolem světa. V září jsme přivítali do naší dobrodružiny nové prvňáčky a vydali se na cestu. Po České republice nás provázela myška Zuza, kterou jsme si nejen nakreslili, ale i vytvořili z modelíny. A aby se nám po ní nestýskalo, ušili jsme si ji i jako plyšáčka z látky.
-
Vyrážíme na cestu kolem světa
Tak nám začal nový školní rok a my se v něm vydáme s naší Dobrodružinou na výlet kolem světa.
-
Vesmírná mise dokončena
Po celoročním putování naší Dobrodružiny Vesmírem jsme se vrátili zpátky na planetu Zem.
-
Oslava svátku matek
Srdečně zveme všechny ženy k oslavě svátku matek v pátek 10. května 2024 od 14 do 18 hodin v základní a mateřské škole Radějov.
-
Vesmírná odysea pokračuje
Po dlouhé době se vám hlásíme z naší vesmírné mise, která začala v září loňského roku.