Základní škola a Mateřská škola Radějov, okres Hodonín, příspěvková organizace

Podzim na dědině

21.09.2023 Petra Jamná

Dne 19. září 2023  žáci naší školy  navštívili Skanzen ve Strážnici, kde pro ně měli připravený program s názvem „Podzim na dědině“.


Program byl zaměřený na podzimní zvyky, obyčeje, tradiční způsoby hospodaření a podzimní práce na moravské vesnici na přelomu 19. a 20. století. Podzim byl pro naše předky dobou hojnosti a bylo potřeba sklidit, zpracovat a uložit vše co se urodilo – brambory, zelí, kukuřice, v sadech dozrávalo ovoce a ve vinohradech hrozny. Děti se seznámily s uskladňováním různých hospodářských plodin, „šústáním“ kukuřice, vázáním cibule, šlapáním zelí, vařením povidel, lisováním jablečného moštu i s ochutnávkou. Měly možnost ochutnat tradiční pokrmy např. brambory a bramborové tašky- kratifasky. Povídaly si o hodech, podzimních honech v lesích. Děti si velmi rády vyzkoušely vyčesávání srsti telátka jménem Malina. A navštívily dílničku, kde se naučily vyrobit kytičku z krepového papíru.

Autor: Mgr. Andrea Nováková

Fotografie naleznete na odkazu:https://www.rajce.idnes.cz/zsradejov/album/podzim-na-dedine-19-zari-2023

Aktuality

Partneři