Základní škola a Mateřská škola Radějov, okres Hodonín, příspěvková organizace

Jak jsme se v roce 2020 podíleli na ochraně životního prostředí?

31.03.2021 Petra Jamná

Díky svým dětem se Základní škola a Mateřská škola Radějov, okres Hodonín, příspěvková organizace může v roce 2020 pochlubit sběrem starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci o hmotnosti 0,05 t. Na každé dítě tak připadá  kg vysloužilých spotřebičů. Byla tím uspořena spotřeba elektřiny a produkce skleníkových plynů, celosvětově omezena těžba ropy a železné rudy, a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu.


Konkrétní přínos dětí vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

Vyplývá z něj, že díky dětem došlo za rok 2020 k úspoře produkce CO2 o 0,60 tun. Víte kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 1 ks

Nebylo nutné vytěžit 29,31 litrů ropy.  Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 2 krát.

Došlo také k úspoře 301,76 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 302 krát.

Podařilo se recyklovat 28,76 kg železa. Toto množství recyklovaného železa by bylo možné použít pro výrobu 2 ks nových praček, bez nutnosti těžby železné rudy.

Recyklací vysbíraných spotřebičů se podařilo získat 1,02 kg mědi, což by postačilo pro ražbu 181 1€ mincí, nebo 1,25 kg hliníku, který by stačil na výrobu 84 plechovek o objemu 0,33 l.

Partneři